oyma dikdortgen isareti

hobi33

oyma dikdortgen isareti

Mesaj gönderen hobi33 » Sal Oca 09, 2018 09:45

Merhabalar eski yuvami buldum ve ustalarimin bilgisine ihtiyacim var tam olarak olcusunu bilmiyorum ama tahminen boyu 30 cm eni 15 cm gibi yerden bir metre yuksekliginde kayanin zemin kismi tiraslanmis bir oda kosesi gibi batiya bakan yonde kayanin alninda zemine yakin vaziyette goruslerinizi paylasirsaniz memnun olurum.resim gerekirse daha sonra koye gittigimde ceker yuklerim .tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Admin

Re: oyma dikdortgen isareti

Mesaj gönderen Admin » Sal Oca 09, 2018 11:22

Hoşgeldin hobi33.
Dikdörtgen oymalar genelde mezar sunakları için yapılmış şekillerdir. Ama genel kanı kesinlikle defineye işaret etmediği yönündedir. Diğer arkadaşlar da fikirlerini beyan eder. Bununla ilgili eski sitede oldukça fazla bilgi vardı ama malum site kapanınca onca bilgi uçtu gitti. Bulabilirsem oymalarla ilgili birkaç resim atarım.

hobi33

Mesaj gönderen hobi33 » Sal Oca 09, 2018 16:08

Merhaba melih usta bana ayirdigin zaman icin cok tesekkurler. Bazi sitelerde mezar veya mahsen olabilecegi yorumlari var ama bunlarin cogu kopyala yapistir usulu oldugunu da biliyorum o nedenle sizlerin tecrubesine basvurdum.

Kullanıcı avatarı
Treks34

Mesaj gönderen Treks34 » Çrş Oca 10, 2018 19:52

Hobi hoş geldin tekrar seni aramızda görmek ne güzel.
Anlattığın duruma izafen sana şunu diyebilirim. Bilinen adıyla bir NİŞ den bahsediyorsun.
Defineye ait bir işaret olduğunu sanmıyorum.Muhtemelen anılması gerekenlerde yakınında olmalı.Şunu hiç bir zaman unutma, bir zamanlar yaşamını yitirenler için yakılma yöntemi kullanılır ve geriye kalanları için URNE tahsis edilirdi.
Hani julius Sezarın naaşı yada Truvalı Hektorun naaşı hiç birisi yoktur. O zamanların inanışına göre yakılmışlardır.
Sanırım senin için açıklamalar tatmin edici olmuştur.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

hobi33

Mesaj gönderen hobi33 » Prş Oca 11, 2018 10:14

Tereks34 usta tesekkurler ilginize bu bolge yasantinin oldugu bir yer burada kayada bizim yorede sirehane dedigimiz uzumun ezilerek suyunun pekmez yapilma isleminde kullanilan yontemin kayaya oyulmus sekilleri var yanindabazi yuvarlak ve kare oymalar var yakininda bir oda buyuklugunde sarnic denilen bir yer var burasi benim gorusum eski yillarda agzi acilarak soyulmus bir mahsen mezar diye dusunuyorum.ayrica baska bir kayanin alninda ucgen var boyle bir yerin bos olmamasi gerektigini dusunuyorum.

KaranLik

Mesaj gönderen KaranLik » Pzt Eyl 03, 2018 00:01

Toprak üzerindeki kayada ise batı ve kuzey batı da olabilir mezar. Genelde uzunluk ölçülüp adımlanır. Benim karşılaştıklarım böyle idi. Ama çoğu çökmüş oda mezarı idi. Dikdörtgen sunaklar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir