Balık. Bir fikri olan varmı

srht65

Balık. Bir fikri olan varmı

Mesaj gönderen srht65 » Pzt Ağu 24, 2020 18:43

Herkese selamlar. Resim bu. bölgede çok fazla dikkat çeken işaretler var. Kafa karışmasın diye sadece bunu yolladım. Fikri olan varsa detaylı görüşmek isterim.
Balık üstteki kayadadir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Treks34

Re: Balık. Bir fikri olan varmı

Mesaj gönderen Treks34 » Pzt Ağu 24, 2020 21:00

Selam Srht65

Balıkla ilgili birden fazla anlatım bulunuyor.Bunların büyük bölümü dinidir.

"Balık Hıristiyanlıkta vaftizin, ölümsüzlüğün, yeniden doğumun sembolüdür. Şarapla birlikte ele alınan kutsal balık ve bir sepet ekmek son akşam yemeğini temsil etmektedir. Latin kilisesinde balık İsa’yı temsil etmektedir." Bu ibare klasik olarak bu şekilde anlamlandırılmıştır.

balik.jpg
"Eski Hıristiyan mezarlıklarında haç yoktu. Mezar taşları üzerinde kuzu şekilleri veya omzuna kuzusunu almış çoban figürleri ya da sadece balık temsilleri bulunurdu. Mezarlıklarda haç daha sonraları kullanılmış, ama bugünkü gibi çarmıha gerilmiş İsa tasvirleri mezarlıklara gene de konulmamıştı. Çarmıha gerilmiş İsa imajları ancak 8. ve 9. yüzyılda ortaya çıkmıştır"

"Roma yeraltı mezarlarındaki Erken Hiristiyan duvar resimlerinde balık Kutsal Birliği sembolize eder. Bazı lahitlerin üstünde de balığa rastlanır."

Bu saydıklarım işin gerçekleri yansıtan bölümleri buradan gerekli hisseyi alabilmek mümkün.

Gelelim defineye tekabül edecek olgulara.. Bir zamanlar balığın ilmine dolanmış bir büyüğümden duyduğumu da paylaşayım. Bu bilgi akar suyun daha da özellikle şelale duvarlarında görünen bir balık figürünün hemen ardında bir odanın olduğu yönünde. hatta bu balık genellikle bir çerçeve içinde oluyor. Bir başka durumda ise oldukça büyük bir balık dan bahsedebiliriz. Buda içeriğinde oldukça güzel bir saklanma alanı oluşturulmuş yakın dönemlere ait Hristiyan tarafından kullanılmış bos alanlardan söz edebiliriz.Bu sitede buna benzer bir şeyi paylaşmış idim.
viewtopic.php?f=38&t=129&p=326&hilit=welasr#p326

balık la ilgili mt km yada alan ölçüleri veren yada tonlardan bahseden bilgiler pek güven ihtiva etmezler.
Umarım bazı bilgileri özümleyebilmişsindir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

srht65

Mesaj gönderen srht65 » Sal Ağu 25, 2020 00:34

Çok teşekkür ederim. Burası Ermeni yerleşim alanı. Kesik taş yılan ve V şekillerine rastlanmıştır. En dikkat çeken nokta eski ilkel bir çeşme mevcuttur. El değmemiş bir alan.

Kullanıcı avatarı
KAYA02

Mesaj gönderen KAYA02 » Prş Ağu 27, 2020 19:31

öncelikle sitemize hoşgeldin,,
herkez elindeki taşta veya duvarda herhangi bir figür,resim vb gibi şeyleri define ile baglamak doğru değil.
senin resimde görünen figür senin aklında olan balık resmine benzetmendir.
ben balığa veya başka bir figüre benzetmedim bu benim görüşüm,ha senin demenle eski ermeni yerleşim yeri olması senin avantajın.
bölgeyi iyi araştır,baktıgın yerlere 1 kişi gitme senin göremediğini yanında ki görebilir iyi çalışmalar..

srht65

Mesaj gönderen srht65 » Cum Ağu 28, 2020 00:56

Siz bunu bir şeye benzetemiyorsaniz oda sizin kafanızdaki ön yargı bence. Sizde tek başınıza resimleri değerlendirmeyin. Buda sizin ve sitenin avantajına olur bence... Yani demek istediğim bir fikrin yoksa yorum yapmak zorunda değilsin. site senin olsa bile....

Kullanıcı avatarı
Admin

Mesaj gönderen Admin » Cum Ağu 28, 2020 02:00

srht65
Herkez kendi fikrini belirtmekte özgürdür. Sana göre balıktır başkasına göre değildir.
Keşke define işareti olsa da aradığın şeyi bulsan ya da denk gelse, buna biz de seviniriz. Dileğimiz odur.
Ayrıca bu site birşeyler paylaşan herkezindir.

Selamlar.

srht65

Mesaj gönderen srht65 » Cum Ağu 28, 2020 17:46

Tabiki herkes fikrini söyleyebilir. Ben bu resmin ne olduğunu sormadım çünkü ne olduğunu biliyorum zaten. Paylaşmamın sebebi bu işaret yeni bulundu belki bunu arayan biri vardır. Resim bana da yeni geldi. Yöreyi biliyorum ama resim yeni göründü daha gidip bakamadım. Gitmeden önce biraz fikir alabilirmiyim diye paylaştım ama mağlesef ya akıl veren oldu yada kitap bilgilerini kopyalayıp yapıştıranlar oldu. Sağlık olsun. Yine de teşekkür ederim. TAM BİR DEFİNECİ SİTESİ🙂🙂🙂

Kullanıcı avatarı
KAYA02

Mesaj gönderen KAYA02 » Cum Ağu 28, 2020 20:22

Srht 65,
+Bu site benim ve buraya üye olan herkesin kardeş,
+Sana göre baliksa veya başka bir işaret ise bana göre hiçbir şey,
+burda moderatör isem artist değilim,burda artistlerin yeride olmaz,
+herkes kendi fikirlerini söylemekte özgürdür ve senin kizmanada gerek yok,
+Senin oraya Ermeni yeri demen bende senin avantajın olduğunu söylemek istedim,
+Efendi gibi geldiğin zaman baş üzerine alinirsin,
Yok kabadayı gibi gelirsen ise burda herkesi karşına alırsın,,

Kullanıcı avatarı
Treks34

Mesaj gönderen Treks34 » Cum Ağu 28, 2020 23:13

srht65 Selam

Herkese selamlar. Resim bu. bölgede çok fazla dikkat çeken işaretler var. Kafa karışmasın diye sadece bunu yolladım. Fikri olan varsa detaylı görüşmek isterim.

Diye yazmışsınız. Bizde dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışmışız. Anlattıklarımızın ne kadar algılandığının ölçüsünü bizim bilmemiz maalesef mümkün değil. Buna mukabil yazdıklarımıza karşılık nazik bir cevaplamayı tercih etmişsiniz.

Çok teşekkür ederim. Burası Ermeni yerleşim alanı. Kesik taş yılan ve V şekillerine rastlanmıştır. En dikkat çeken nokta eski ilkel bir çeşme mevcuttur. El değmemiş bir alan.

Burada biraz detaylandırma yapmaya çalışmışsınız.Bunun üzerine Kaya02 bir şeyler yazmış kendince görüşünü belirtmiş sizin cevaben verdiğiniz üsluba bakarmısınız.????
Siz bunu bir şeye benzetemiyorsaniz oda sizin kafanızdaki ön yargı bence. Sizde tek başınıza resimleri değerlendirmeyin. Buda sizin ve sitenin avantajına olur bence... Yani demek istediğim bir fikrin yoksa yorum yapmak zorunda değilsin. site senin olsa bile...

Devamında
Tabiki herkes fikrini söyleyebilir. Ben bu resmin ne olduğunu sormadım çünkü ne olduğunu biliyorum zaten.

( ne olduğunu bildiğiniz bir şeyi niye sorduğunuzu çözemedim desem yeridir.Yoksa neden durduk yere fikir almaya çalışasınız ki)

Paylaşmamın sebebi bu işaret yeni bulundu belki bunu arayan biri vardır. Resim bana da yeni geldi.
(size ait olmayan bir resmi ve muhteviyatını aradığınızı düşündüğünüz kişileri bulmayı amaçladığınız sanıyorum.Yoksa bu kadar zahmete girip uğraşmazdınız.

Madem öyle gelelim sadede
Evet burası defineci sitesi Hayal peşinde olmayan bir grup benzetme yolu ile bu budur şu şudur demeyecek kadar araştırmacı bir topluluk. Size link verdim orayı azıcık incelemiş olsanız sizin balıkla oradaki balığın görsel farkını da tespit etmiş olurdunuz tabi devamında ki detayları görürdünüz. Derdinize derman olamadık. Yoksa balığın kafa çapını ölçün çıkan değeri Babil Arşını cinsin hesaplayın,balığın yanal çizgisinin kareköküne bölün elde edilin sayıyı da adım cinsinden hesaplayıp sırtınızı kayaya çevirip doğu yönüne yürüyün, sonrasında bulduğunuz yerde balığın kuyruk ışınları kadar mt cinsinden derinliği tespit edin ve orada bir bakraç altın var da diyebilirdik. Yada yılanın 200mt çapında bir daire içerisinde Eski görünümlü bir asma kilit bulmanız gerekiyor deseydik Sanırım bu daha çok hoşunuzu giderdi. Malesef defineci geyiklerinde geçen bazı olmazsa olmazlar burada pek rağbet görmez. Biz ne yapmışız bazı gerçekleri çabuk kavramanız için bir iki açıklama yapmışız. Balık nedir neden bu tarz şeyleri yapma ihtiyacı duyulmuş diye tabii gerçek balık için bu söylemler yoksa ilk okula yeni başlayan bir çocuğun cizebileceği resim gibi değil .Siteyi söyle bir göz atıp tarasaydınız zaten görebilecektiniz. Bir bardağın kapasitesi ne kadarsa ancak o kadar su doldurulabilir. Yapacak bir şey yok. Ne diyebiliriz ki…
Çok şeyler karaladık. Yazdık. Bardak dahasını alacak gibi görünmüyor.

Kal sağlıcakla......
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

srht65

Mesaj gönderen srht65 » Cmt Ağu 29, 2020 11:23

Ben bu siteyi uzun zamandır biliyorum ve inceliyorum. Ben kimseye saygısızlık yada kabadayılık yapma peşinde değilim. Öyle algılandıysa özür dilerim. Ama siz adil bir moderatör olsaydınız öncelikle benim yazdıklarımı değil bana yazılan cevaba bakardınız. Burda ukalaca cevaplar sadece insanın moralini bozar başka bir işe yaramaz.
Ben size amacımı da yazdım. Ama siz anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Bir fikriniz yoksa bakın geçin belliki bildiğiniz bişey değil. Bilmediğiniz konularda bardağıda dolduramazsınız zaten. Burası benim köyüm bildiğim yer resim yeni olsa bile mevkiye hakimim. Resim iyi çekilmemiş anlıyorum ama bu resmi 7 yaşındaki çocuktan tutun çok kişiye ne olduğunu sordum herkes aynı cevabı verdi anlayacağınız hayal peşinde değilim. Yinede hepinize çok teşekkür ederim. SİZDE KALIN SAĞLICAKLA... Bir daha yazmiyacam. Bu son paylaşımım rahatsızlık verdiysem özür diliyorum.
Ama siz siz olun başkasının bardağını doldurmaya kalkışmayın. Sonuçta dediğiniz gibi kapasiteyi zorlamamak lazım...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir