Kaya ne ifade ediyor manasını söylermisiniz üzerinde omega işaret gibi işaretler var

Ergün

Kaya ne ifade ediyor manasını söylermisiniz üzerinde omega işaret gibi işaretler var

Mesaj gönderen Ergün » Pzr Mar 28, 2021 21:08

Üzerinde bir yemiş ağacı var çevrede öyle bir ağaç yok sadece kayanın üstünde var üzerinde kayanın renginden farklı renkte kare kapak gibi şeyler var üzerindeki oyuklar ve çizgiler ne anlama geliyor kayanın içindemi bişi var yoksa çevresindeki kayalardamı bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Melih

Re: Kaya ne ifade ediyor manasını söylermisiniz üzerinde omega işaret gibi işaretler var

Mesaj gönderen Melih » Pzr Mar 28, 2021 21:17

Ergün siteye hoşgeldin.

Omega işareti olan yeri ben göremedim.
İşaretlersen bir daha bakarız. Bunların dışında göze çarpan başka bir şey var mı?

Ergün

Re: Kaya ne ifade ediyor manasını söylermisiniz üzerinde omega işaret gibi işaretler var

Mesaj gönderen Ergün » Pzr Mar 28, 2021 22:12

Tek resim mi görünüyor tam anlanadım nasıl yüklediğimi farklı açılardan birden fazla foto yükledim

Ergün

Mesaj gönderen Ergün » Pzr Mar 28, 2021 22:32

Bir kısmı daha
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Ergün

Mesaj gönderen Ergün » Pzr Mar 28, 2021 22:39

Ve gerisi

Ergün

Mesaj gönderen Ergün » Pzr Mar 28, 2021 22:41

Ve sonuncular gerçekten özür dilerim tam olarak yükleyemediğim için işte eksikleri ile en kısa zamanda ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim kusura bakmayın acemisiyim

Kullanıcı avatarı
Treks34

Mesaj gönderen Treks34 » Pzt Mar 29, 2021 13:29

Ergün siteye hoş geldin

Gönderdiğin resimlere baktığımızda yörede benzeri görülmüyor gibiyse de yüzeyde aynı yapıya sahip parçalar görünmekte. Genel olarak bu kayalık yapının doğal olduğunu belirtmek lazım. Bu doğal yapı daha sonra kullanılmış olabilir. Yapısal olarak bu kayalar kolay şekilde işlenebilen yapılardandır. Sıradan kişilere ait bazı kalıntılar bulabilirmsin? kullanılmışsa defineci için bir şey ifade etmeyen ama tarihsel tanımlamalar için müzelere tarihi eser vasfı taşıyan şeylere ulaşabilinir. Bazıları ise zamanında yapılmış olup kullanılmak üzere bos da bırakılmış olabilir. Sana fikir vermesi açısından ufak bir hatırlatma yapayım.

bos mezar.jpg

Bu jeolojik yapı böyle amaçlar için hatta duvar vs yapımında çok kullanılmışlardır. Bir çok yerde de bunlara ait taş ocaklarını da görebilirisin.
bu iki resimde bu tarz bir taşocağına aittir. Gördüğünüz basmak gibi yerlerde taş çıkarmadan kalan artıklardır. Bazı defineci arkadaşlar bu tarz yerlere de basamak vs adı verirler ama öyle değildir

su basi.jpg
subasi2.jpg

Buradaki sorun bu yerle ilgili senin neler düşüneceğindir. Hayalindeki zorlamalar seni çok umutlandırmasın diyebilirim. Dersen ki zamanında birisi bu kayalık yapının belirgin olması nedeniyle ufak tefek şahsi eşyalarını , parasının saklayacağı kovukları ihtiva edebilir mi? Edebilir.
Her ne kadar Omega işaretinin var olduğunu söylüyorsan da ben maalesef göremedim. Resimde göremedim dediysem de çekim açısından olabilir senin söyleminin doğru olmadığı manasına gelmez.

Sonuç olarak orada bir mezarın varlığı var ise senin için önemsiz ama müze için önemli olan bir takım bulgular olabilir. Sıradan bir mezar mantığını düşünürsen sana bir şey kazandırmayacağı gibi bir de üstüne tahribatçı damgası yemen de cabası olabilir.
Bir başka varsayım olarak pagan dönemde kullanılan tapınma ritüeli için kullanılmışsa içeriğinden çok etrafını kontrol edebilirsin. Hani şu dilek tutup havuza para atılan tarzda saçınım olabilir. belki bunlarda egonu tatmin edebilir.
Ufak çaplı şahsi eşya yada para saklamak yeri olabilir mi? Neden olmasın. Müsait ufak boyutlu oyuklar bu tarz saklama teknikleri için kullanıldığı biliniyor. Yöreyi bilen sensin bu yüzden anlatımlar ışığında yolunu sen seçeceksin.

Her şey gönlünce olsun............
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

Ergün

Mesaj gönderen Ergün » Pzt Mar 29, 2021 13:41

Ben özel olarak sadece omega işareti olan yeri çekicem aynı yerde 2 yüzeysel oyuk ve 2 de derin oyuk var kayanın üzerinde dikkatinizi çektimi bilmiyorum kare şekilde taşın renginden farklı kare şekiller var ben ana kayanının üzerine mi odaklanmalıyım çevresindeki taşların altına mı

Ergün

Mesaj gönderen Ergün » Sal Mar 30, 2021 01:35

Bu kaya aşınması kolay bir kaya dediniz abi çok bilmişlik gibi olmasın ama bu kaya çok sert kırması çok zor dediğiniz doğru olabilir de senelerce aşınarak abi üstğnde kayanın içine doğru giden iki oyuk var ama doğal bir oluşum gibi değil çok pürüzsüz ve Özelikle yapılmış benim görüşüm eğer doğru kalitede çekemediysem affedin ama cidden bu doğal gibi durmuyor çok bilmiş gibi görmeyin varsa kusurumuz affola saygılar.

Ergün

Mesaj gönderen Ergün » Cum Nis 02, 2021 23:30

Doğal demiştiniz ama bu oyuklar rüzgar ve yağmurdan korusun diye sanki kayanın dış etkenlerden pek etkilenmez bir yerinde bütün görsellere bakıp tekrar bir yorum yapar mısınız?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot]2 ve 32 misafir