Svt.İLYA

ozanmelih

Svt.İLYA

Mesaj gönderen ozanmelih » Sal Mar 22, 2022 13:49

Herkese merhaba. Haritalarda Trakya'da Armağan köyünün yakınlarında gösterilen Svt. İlya Manastırı ile ilgili bilgisi olan bir arkadaşımız var mıdır acaba? Bende burası ile ilgili bir kaplumbağa heykeli, baktığı noktada yaz kış kurumayan sürekli yeşil duran bir alan, taşta domuz kafası vs. kısa bir yazı var ancak daha açıklayıcı bilgilere ihtiyacım var. Yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler. Selamlar

Kullanıcı avatarı
Treks34

Re: Svt.İLYA

Mesaj gönderen Treks34 » Sal Mar 22, 2022 17:19

Ozanmelih Selam

St İlye Manastırıyla ilgili hangi bilgileri aradığını biraz daha açabilir misin.

Yazında bahsettiğin yerdeki kaplumbağa ve domuz kafası ve diğerlerinin resimlerini paylaşabilirsen daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim. Bilhassa sürekli yeşil kalan alan

Umarım aradığını bulabilirsin.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

ozanmelih

Mesaj gönderen ozanmelih » Cum Mar 25, 2022 10:54

Ağabey şöyle; üstünkörü baktığım için sitede göremedim ama siyah beyaz Bulgarca bir harita var senin de paylaştığın. Hatta bu haritanın iki üç parçası biliniyor ve bende de var ama Samakof tarafındaki kısmını gösteren bir parçasını kimsede görmedim. Bu haritada İlya ve Peter manastırları Hediye ( Gedege diye geçiyor) Karadere vs. arasında gösterilmiş. Sv. Peter muhtemelen eskiden beri herkesin bildiği yerde ve ya parası alındı ya da aslında parası falan yoktu. Sv. İlyanın da bizim uzun zamandır bildiğimiz bir yer olduğunu ancak bu haritada fazla detay olmadığı için gösterilen yerden bazı farklarla buraya uyduğunu düşünüyorum. Memlekete gittiğimde fotoğraflarını çeker yollarım. Benim elimde rahmetli Kürt Ahmetin (Lüleburgaz'da yaşıyordu hatta birlikte bir kez de oturmuştuk sizinle Sargophagus ağabey, Rahmetli Horoz ağabey falan. Sen Avcılar Ambarlı'da mı çalışıyordun hayal meyal öyle hatırlıyorum) ahir ömrünce biriktirdiği bütün bilgilere sahibim. Sağolsun oğlu benimle paylaştı. Ancak yaptığım onca araştırmada gördüğüm şey bütün bilgilerin içerisinde sadece çok küçük bir kısmının orjinal olduğu ve bu kısmın da hayati boşluklara sahip olduğu maalesef. ( Yane-Yorgi-Görgi diye geçen muhtemelen paspalalı volçanın hayatından küçük bir kesit)

Uzun lafın kısası buraya belki senin de gittiğini düşünüyorum. Şu kafası kesik domuz heykeli olarak yörede bilinen ve yanında da domuz kotrası diye tanımlanan duvarların olduğu, yanında küçük kale, onun yanında da Sazara kalesinin bulunduğu alandan bahsediyorum. Yaz kış yeşil duran yer bu kısa bilgide geçiyor. Domuz kafası taşta ve benzetme. Ancak kafası olmayan domuz heykeli (bence kaplumbağa) gerçek. Resimlerini de paylaşacağım Allah izin verirse. Bu Kaplumbağa heykelinin yanında küçük bir taş toplamasını açtık. Muhtemelen bir çocuğa ait kemik çıktı (bacak) ancak bütün iskeleti bulamadık. Zannediyorum daha önce açılmış.

Sorun bilgide eksik olan şeyler. Bunlardan en önemlisi özel olarak yamuk büyütülmüş ve gövdesine kazınmış 7 tane haç olan ağaç. Ağaçtan ileri yürürsek (Acemilik yapıp kaç adım saymadım maalesef) yerde dikili bir taş, bu taşın yüzeyinde bir delik, baktığın zaman toprağı görüyorsun ( taş yamada) bu oyuğun taşa yakın yerinde 2 cm bir oyma y harfi gibi ama üst v kısmının sağ kısmı dik yani kuyrukla aynı eksende, sadece sol kısmı sola eğik. Taşın arka kısmına geçerek deliğin baktığı noktada durduğumuzda sol yukarı bakarsak da bir taş görüyoruz. Bu taşın yanına çıktığımızda taşın üzerinde bir yuvarlak ( Çapı 70 cm var) Bir ortasında bir de sağ alt kısmında iki tane haç var. Bunlar benim kesinlikle gördüklerim ve ispatlarım. Ancak bilgide çok da birşey vermiyor açıkçası. Ben de buranın gerçekten svt. İlya olup olmadığını kanıtlamak için bu gördüklerimi içeren farklı bir bilgi olabilir mi bulmak istiyorum? Durum budur. Selamlar, saygılar.

emiq

Mesaj gönderen emiq » Cmt Nis 02, 2022 15:16

Ozan selam o kahvede oturduğunuz kişi trekx değil bendim benim fotokopilerim de vardı Rahmetli Ahmet abide sen istanbuldan gelip gidiyordun oturduğun yerde eskiden güneş evlerindeydi galiba.

KaranLik

Mesaj gönderen KaranLik » Cmt Nis 02, 2022 23:08

https://defineciyiz.org/download/file.php?id=1838

Burada sazara bakanı ile ilgili bir belge var istersen bir göz atabilirsin.

Ağıldan söz etmiş belgede.

balkaya34

Mesaj gönderen balkaya34 » Cmt Haz 18, 2022 18:16

emiq yazdı:
Cmt Nis 02, 2022 15:16
Ozan selam o kahvede oturduğunuz kişi trekx değil bendim benim fotokopilerim de vardı Rahmetli Ahmet abide sen istanbuldan gelip gidiyordun oturduğun yerde eskiden güneş evlerindeydi galiba.

Slm,, Ahmet abi "" AHMET AYDINLI ( profösör lakabı ) ""mı acaba ,

emiq

Mesaj gönderen emiq » Pzr Tem 03, 2022 00:25

balkaya Ahmet Aydınlı Lüleburgaz a gittiğinde ben yoktum yanlarında

balkaya34

Mesaj gönderen balkaya34 » Sal Tem 12, 2022 15:25

emiq yazdı:
Pzr Tem 03, 2022 00:25

Anladım usdadım ,Peki şimdi akibetlerı nedir, Bilginiz varsa rica ediyim ,Çok.merak ediyorum ,Acaba yaşiyormu,,

Kullanıcı avatarı
Treks34

Mesaj gönderen Treks34 » Prş Tem 21, 2022 20:09

Zamanında St İlye (ilyas yada bilinen adıyla kızlar manastırı) geriye kalan iki resim orman içinde duruyordu. Şimdilerde hayatta kalmış mıdır? Bilmem
Bildiğim şu maalesef artık o manastır yok. Taşları çeşitli evlerde duvar yapımında kullanılmış. Taşta olan figür iki insan ve üzüm salkımları

SL740035.JPG
SL740042.JPG

Haritadaki yeri de burada

2011-04-04_232043.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

emiq

Mesaj gönderen emiq » Çrş Eyl 21, 2022 01:34

balkaya34 yazdı:
Sal Tem 12, 2022 15:25
emiq yazdı:
Pzr Tem 03, 2022 00:25

Anladım usdadım ,Peki şimdi akibetlerı nedir, Bilginiz varsa rica ediyim ,Çok.merak ediyorum ,Acaba yaşiyormu,,
malesef 17 ocak 2016 yılında kaybettik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir