VOLÇAN KÖPRÜSÜ

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Treks34
Mesajlar: 554
Kayıt: Pzt Mar 06, 2017 18:21

VOLÇAN KÖPRÜSÜ

Mesaj gönderen Treks34 » Cum Şub 08, 2019 19:54

Volçan kayıtlarında da adı geçen bu köprü;

Rezve Deresi üzerine kurulu bir ayağı Türk, bir ayağı ise Bulgar tarafında bulunan üç kemerli Volçan Köprüsü


volcanköp.jpg
Boztaş Köyü'nün 5,1 km kuzeybatısında, İncesırt Köyünün 4,7 km kuzeydoğusunda Bulgaristan sınır hattını oluşturan Rezve Deresi üzerinde bulunuyor Volçan Köprüsü... Orman içerisinde bulunan köprüye araçla ulaşım sağlanamıyor.volcanköp1.jpg

volcanköp2.jpg


Kırklareli’nin İncesırt köyünde başlayıp yine bu köyde tamamlan yedi saat boyunca yapılan yaklaşık 17,5 kilometrelik doğa yürüyüşü ile köprünün olduğu yere ulaşabiliyorsunuz. Yol, doğa gezginleri için vazgeçilmez bir serüven vaat ediyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Alman ordusunun işgali ihtimali nedeniyle Türk tarafınca bir kısmı yıkılan köprü, yılın bazı zamanlarında Türk ve Bulgar doğaseverlerin ortak buluşma alanı oluyor.

volçan köprüsü.jpg
volcanköp3.jpg

Kesme taş ile üç kemerli olarak yapılmış köprünün günümüzde sadece tek kemeri sağlamdır. Kuzeybatı, güneydoğu istikametindedir. Güneydoğu tarafı Türkiye kısmındaki kemer ayaktadır. Diğer kısım çökmüş, taşları etrafta dağınık durumdadır. Köprünün sağlam olan kısımlarını incelendiğinde 5 metre eninde, orta kemer açıklığının yaklaşık 10 metre, kenar kemerlerin de yaklaşık 7 metre açıklıkta olduğu görülmektedir. Yıkılmış olan kemerlerin ayakları da görülebilmektedir.


volköp.jpg
volcanköp4.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

Kullanıcı avatarı
Treks34
Mesajlar: 554
Kayıt: Pzt Mar 06, 2017 18:21

Re: VOLÇAN KÖPRÜSÜ

Mesaj gönderen Treks34 » Prş Tem 25, 2019 22:46

Bu yazıyı iyi okuyun

Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde Rezve Deresi üzerine kurulu ve Osmanlı dönemine ait bir ayağı Türk, bir ayağı ise Bulgaristan tarafında bulunan üç kemerli Volçan Köprüsü, asırlardır ayakta kalarak tarihe meydan okuyor.

Asırlara meydan okuyan tarihi köprü, Kırklareli Valisi Osman Bilgin'in takibiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Başkanlığı tarafından 2019 Yılı Tarihi Köprüler Restorasyon Programına alındı. 2019 Yılı Tarihi Köprüler Restorasyon Programına alınan tarihi köprünün restorasyon projelerinin hazırlanması ve Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasının ardından Volçan Karahasan Köprüsünün onarımı yapılacak. Boztaş köyünün 5,1 kilometre kuzeybatısında, İncesırt köyünün 4,7 kilometre kuzeydoğusunda Bulgaristan sınır hattını oluşturan Rezve Deresi üzerinde bulunan Volçan Köprüsü'ne köprüye araçla ulaşım sağlanamıyor. Köprüyü ziyaret etmek isteyenler ormanın içerisinde yürüyerek gitmek durumunda kalıyor.

Birileri Karahasan köprüsü mü dedi?????????
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

Kullanıcı avatarı
Treks34
Mesajlar: 554
Kayıt: Pzt Mar 06, 2017 18:21

Re: VOLÇAN KÖPRÜSÜ

Mesaj gönderen Treks34 » Sal Ara 08, 2020 16:47

Romalılar tarafından yapılmış olan bu köprü bu gün volcan köprüsü olarak geçiyor. Kırmızı olarak hatları belirtilmiş olan Roma yolu iğne adada son buluyor.


VOLCANkop.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir