PONTUS HAZİNELERİNİN SAKLI OLDUĞU 75 KALE

Kullanıcı avatarı
Treks34

Re: PONTUS HAZİNELERİNİN SAKLI OLDUĞU 75 KALE

Mesaj gönderen Treks34 » Pzt Şub 21, 2022 15:20

Turgay Selam
Bu aşamadan sonraki bakılması gerekenler
"Bu kalelerde Taş basamaklara inilen yeraltı hazine odaları, özenle meraklı gözlerden saklanmıştır" kaydına göre aranmasına başlanacak olan basamakların tespiti gelir. Yerin doğru olduğunun göstergesi budur. Söz konusu basamaklar bugün için üstleri kapanmış da olabilir. Yılmadan araştırılması lazımdır. Basamakların tespitinden sonra Ancak yetkililere konu açabilirsin. Fikir vermesi açısından bir iki görsel paylaşayım.
merdiven.jpg
merdiven (2).jpg

Yazında bahsettiğin üzere şunu da belirteyim.Böyle bir yerde maalesef Kral vb mezarları yoktur.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

Turgay57

Mesaj gönderen Turgay57 » Sal Şub 22, 2022 02:13

Selam hocam.Aslında kız taşı oranın bir mezar olabileceğini işaret ediyordu bana. Bu kız taşı ordaki bir zaatın bir sembolü gibi. Hatta bir kraliçe mezarı gibi. Tabi bu ihitmali eliyoruz. Çünkü mihridatesin 75 kalesinden biri olma ihtimali çok çok ağır basıyor.belki mihridatesin atalarının ilk pontus krallarınında kullandığı küçük bir karakol olabilir burası.
Peki hocam bu kız taşı neydi?Ne anlama geliyordu?Anadoluda bulunan tanrıça kibele heykellerine benzeyen bir şey de değil tahminime göre. Çünkü ordu kurul kalesindeki kibele heykelini bilirsiniz. Tam olarak heykelde değil bizim kıztaşı. Taşın üzerinde bir sürahiden bir bardağa su dolduran kadın resimi var. Acaba yunan mitolojisindeki tanrıçalar resmedilmeye çalısılmış olabilirmi? Bereket tanrısı vs gibi.
Bu kalenin yüzeyinde hiçbirşey yok tam olarak düzdüz toprak ama taşlar var etrafında toprağın içindede var taşlar.
Bir tanıdığım cihaz tutmuş toprak altında tunel gözükmüş 2 metre kadar sonrası tok. Zaten 2 metrenin devamı tepenin aşağısına doğru iniyor. Koskoca alanda yani 300 400 metrekare alanda 2 metrelik bir tünele raslandı diyebilirim. Tünel yada odamı bilemicem.
Dediğiniz gibi orda çok arastırma yapmak lazım. Belki bir giriş bulunabilir.

Kullanıcı avatarı
Treks34

Mesaj gönderen Treks34 » Prş Şub 24, 2022 16:52

Turgay Selam
Yazdıklarının içinde doğruyu bulduğun görülüyor. Dişi semboller bu coğrafyada Amazon kraliçelerini ve mezarlarını göstermez. Bu bağlamda olaya bakarak ortada bir kız taşı ve üstündeki görsel definenin varlığını anlatmaz. Keşke zamanında yok edilmemiş olsaymış.

Gelelim kalenin toprağına cihaz tutana;
Nasıl bir cihazla bakıldığını bilseydik belki bizlerde bir şeyler öğrenmiş olurduk. bazen cihaza dahi iş düşmeden bir şeyler gözükür olabilir.

kalelojistik.jpg

Örnekleri çoğaltmak mümkün
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Turgay57

Mesaj gönderen Turgay57 » Pzt Şub 28, 2022 01:45

Selam hocam. Şu bir gerçekki define olsun olmasın bizim kale karadeniz de bulunan kaleler gibi tarihi bir alan. Tek fark var ki o bulunan kalelerde az çok kaleden kalıntılar var. Hatta bazıları belirgin bir şekilde günümüze kadar iyi korunmuş. Bizimki toprağın altında kalmıs yada yapısı dağılmıs yıkılmış gitmiş.Kız taşıda günümüze kadar korunmamış malesef. Hal böyle olunca ortada bişey yok görünürde yok. Fakat araştırmalarım neticesinde arkeolojiye ve tarihe olan ilgim sayesinde oranın arkeolojik alan olduğunu kesinlikle düsünüyorum. Bir gün oranın kazılmasını çok isterim. Bunun içinde imkanım yettiği kadar uğraşıcam.
Defineye gelirsek orda mutlaka biseyler olacağını düşünüyorum. Eğer yağmalanmadıysa tabi. Oradan bişey bulmak ciddi anlamda bilgi, ustalık, ve kaliteli pahalı cihazların sonuca getireceğini düsünüyorum.
Hocam ilginiz için teşekkür ederim
sevgiler.
define için size baska bir konu hakkında da özelden resim paylasmak istiyorum. Baska bir yerle alakalı mümkünse

Kullanıcı avatarı
Treks34

Mesaj gönderen Treks34 » Pzt Şub 28, 2022 18:18

Turgay Selam
Ben siteye girdiğimde genelde sohbet odasında oluyorum. Orada olanlara istediğin her şeyi sorabilirsin. Ben dahil herkes elinden geldiğince yardımcı olacaktır.

Turgay57

Mesaj gönderen Turgay57 » Cum Mar 04, 2022 23:33

Treks34 hocam. Forumu kullanmayı pek bilmediğim için sohbete değilde yeni bir baslık açtım anasayfaya. Orada fotoğrafları paylaştım. Bakar ve yorum yaparsanız sevinirim. Değerli yorumlarınızı merak ediyorum.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir