TAKYANUS ve GERÇEKLERİ

Eski Sikkeler: Roma, Yunan, Pers, Track, Bizans, Selcuklu, Osmanli
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Treks34
Mesajlar: 554
Kayıt: Pzt Mar 06, 2017 18:21

TAKYANUS ve GERÇEKLERİ

Mesaj gönderen Treks34 » Prş Şub 03, 2022 16:38

Bizim TAKYANUS un asıl adı Gaius Aurelius Valerius Diocletianus (d. 245–ö. 312) 20 Kasım 284 ile 1 Mayıs 305 tarihleri arasında görev yapmış, Roma imparatorluğunu Doğu Roma ve Batı Roma olarak paylaştıran bir Roma imparatoru
diocletianus.jpg


Alt tabakadan bir İlliryalı (Solin yakınlarındaki Dioklea) olarak dünyaya gelen Diokles ordu kademelerinde yükseldi. Aşağı Tuna'nın savunmasından sorumlu olarak Moesia kumandanlığı yaptığı biliniyor. 282'de yukarı Tuna'daki lejyonlar Carus'u imparator ilan ettiğinde Diokles de yeni imparatorun güvenini kazanmaya başladı. 283'te konsül oldu ve imparatorluk muhafızlarının süvari bölümünün kumandanlığına getirildi

Roma İmparatorluğu'nun yükselen yıldızı Carus'un oğlu Numerian'ın kayın pederi Flavius Aper'di.283 yılında Carus Batı'yı en büyük oğlu Carinus'a emanet ederek , Aper ve Diokles ile birlikte Doğu'ya Sasani İmparatorluğu üzerine yürüdü. Carus Sasanilerin başkentini talan etti ve büyük bir zafer kazandı. Ancak anlatılana göre yıldırım çarpması sonucu Temmuz veya Ağustos ayında öldü. Böylece arkasında yeni Augustus olarak Numerian'ı ve imparatorluk topraklarına geri götürülmesi gereken bir ordu bırakmış oldu. Aper Numerian'ın hasta olduğunu iddia etti, bu yüzden de imparator kapalı bir arabada seyahate başladı. Askerler gelen kokudan şüphelenerek arabayı açtıklarında Numerian'ın ölmüş olduğunu fark ettiler. Fırsattan yararlanan Diokles, Aper'i Numerian'ı öldürmekle suçladı ve askerlerin önününde bizzat kendisi öldürdü. Hemen akabinde askerler Diokles'i imparator seçtiler.

Hayat hikayesinin başlangıç tarafı böyle,
İlerleyen zamanlarda ise;
21 senelik hükümdarlık ve devamında gelen güç ve zenginlik, Diocletianus'u gözünü iyiden iyiye kör etti.
Şatafat her şeyin önüne geçti. Altın saraylar yapıldı. Diocletianus, yalnızca altından oluşan ayakkabı ve kıyafetler giydi bu olayların kronolojisinde imparator doğuda değil Avrupa’da

Gelelim bu şahsın basılı olan parasına


takyanus-diocletianus.jpg
takyanus-diocletianus1.jpg
Bu şahsa Araplar TAKYANUS diye isimlendiriyorlar. Defineci camiasına giren TAKYANUS masalıda böyle başlıyor.


Adamın ilerleyen zamanlarda Avrupa da yaptığı altın sarayları baz alıp, doğuda çok özel bir para bastırdığı bununda iki düzine olduğu ve 10 cm çaplı ve 800 900 grm gibi bir ağırlığa sahip olduğu söylenen Domuzlu Para hikayesi ortalığa yayılıyor.
Gelelim işin aslına böyle bir gücü olan bir adamın neden 2 düzine bu paradan bastırdığını sorgulamıyor? Acaba elindeki madenler bu kadar mıymış yada aman abi bu çok özel olsun tamamı da 24 adet olsun mu demiştir.

Bu söylemler ki bunların tarihsel kaynaklarda herhangi bilgisi bulunmuyor. Arapların verdiği İsimle Takyanus un Bastırdığı paralar Roma kayıtlarında bellidir. Bu çaydanlık kapağı gibi olduğu söylenen bu iki düzine basılan paraya ait bilgi bulunmamaktadır.

Eskiden bilgiye bu kadar çabuk ulaşılmıyordu. Konuların etrafı kalın sis bulutları ile sarılıp diğerlerinin ulaşamaması için gayret sarfedilip çok bilen moduna devam ediliyordu. Bu internete Domuzlu Para diye yazın bir çok değişik olanına denk geleceksiniz ama hiç birisi çaydanlık kapağı kadar değiller. Bu kadar yeter diye düşünüyorum. Böyle masalların peşinde gitmeyin derim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ALLAH KURAN İLE AKLIN YOLUNU AÇAR

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir